Феридун Маджлеси: В бъдеще, след края на войната в Газа, Израел ще бъде губещият

Възгледи на ирански външнополитически анализатор за бъдещето на израелско-палестинския конфликт

Shafaqna, 11 април 2024 г.

Иранският външнополитически анализатор Феридун Маджлеси смята, че в бъдеще, след края на войната в Газа, Израел ще бъде губещият. За да запази досегашните процеси, той трябва да направи отстъпки на арабите, най-важната от които е предаването на селищата, построени в окупираните райони на Западния бряг. Дори ако Тел Авив получи цената на тези градове от арабите, за да ги предаде на местните палестинци, палестинците ще бъдат победители.

Статията е публикувана само няколко дни преди предполагаемото израелско нападение срещу обекти в района на Исфахан, което бе извършено в отговор на иранския въздушен удар по Израел през нощта на 13 срещу 14 април 2024 г. На свой ред иранската атака е в отговор на предполагаемата израелска бомбардировка на иранското консулство в Сирия, в резултат на която загинаха няколко високопоставени генерали от Иранската революционна гвардия. 

Запитан от “Персийския мост на приятелството” дали позицията му в това интервю се е променила, след като се появиха съобщения за израелско нападение срещу Иран в Исфахан, Феридун Маджлеси отговори, че тя изобщо не се е променила и че държи на думите си. 

Феридун Маджлеси (източник: Феридун Маджлеси)

Господин Маджлеси, каква ще бъде геополитическата ситуация в региона на Близкия изток в бъдеще, като се имат предвид последните събития в региона и войната в Газа? 

Войната в Газа беше безразсъдно и необмислено действие с прекомерни разходи и илюзорни очаквания. Страните осъзнаха, че участието им в тази война е толкова вредно за тях, колкото и за Газа. Когато се озовете в Газа без Хамас, ще има нови ситуации за изучаване. Иска ли Израел да остане в Газа без Хамас върху руините, които е създал? И ще поеме ли разходите за възстановяване и обновяване на това място? Ще позволи ли светът на Израел да завземе и насилствено да окупира земята на една нация? Защото в близост до Газа има много мили икономически морски води, в които има газ и нефт и които обещават добро бъдеще за палестинската нация.

Според мен след настоящите събития ще се проведат преговори между ООН и арабската общност и между държавите, които се смятат за пазители на Израел по отношение на управлението на Газа и целия Западен бряг. Надявам се, че всички тези жертви, смъртни случаи и трагедии в крайна сметка ще имат положителен ефект и че палестинският народ ще постигне някаква независимост и поне някаква автономия в мирна ситуация, без убийства и кръвопролития. Неговият район се нуждае от надзор от страна на Организацията на обединените нации, международно разбиране и споразумение. Злото на този дългогодишен проблем трябва да бъде изкоренено от региона и да настъпи мир. В момента това е само едно желание. Не знам дали такава среда ще се осъществи или не. Но знам, че ако такъв план трябва да бъде осъществен, той трябва да се реализира в среда, свободна от оръжия и взаимни заплахи.

Възможно ли е да се прогнозира по-голямо сближаване в регионите след тази война? 

Смятам, че в бъдеще, след края на войната в Газа, Израел ще бъде губещият. За да запази досегашните процеси, той трябва да направи отстъпки на арабите, най-важната от които е предаването на селищата, построени в окупираните райони на Западния бряг. Дори ако Тел Авив отнеме от арабите цената на тези градове и ги предаде на местните палестинци, палестинците ще спечелят. Някои смятат, че Израел трябва да се върне към границите от 1967 г., да приеме споразуменията от Осло и мира, който е на път да бъде осъществен, а палестинците също трябва да приемат това и да живеят мирно в този район, така че Израел да избегне заплахата от другите. В противен случай, при продължаващите заплахи и разрушения, бъдещето на региона няма да е лесно и в него ще се разрази нова война. Още от времето на крал Абдула Саудитска Арабия се стреми към такова мирно поведение в границите от 1967 г. и ако новите условия бъдат приети от всички държави в региона, можем да постигнем мирна система в региона. Надявам се, че такова събитие ще се случи и че вандалските прояви ще могат да бъдат предотвратени. Но ако мислим за благосъстоянието и комфорта на народите в региона, подобно постижение не е безплатно. Различните страни трябва да се откажат от някои от исканията си.

Снимка: Ситуация след войната в Газа в Близкия изток (източник: Pexels, CC0)

Абонирайте се за канала на подкаста “Трансгранични разговори” (Cross-border Talks) в YouTube! Следете страницата на медията във Facebook и Twitter! Cross-border Talks има и канал в Telegram!

About The Author

Donate

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

You may have missed

Skip to content